Muzlu Külah Pasta

PAYLAŞ
Kaç Kişilik: 4-6 kişilik Hazırlama: 30dk Pişirme: 10dk
Hakkında
“Un ve amonyak dışındaki hamur malzemelerini karıştırıp ununu ve amonyağını ekleyip kulakmemesi kıvamında bir hamur yoğuruyoruz.”.
Malzemeler
Hamuru İçin:
1 kahve fincanı süt
1 kahve fincanı erimiş margarin
1 kahve fincanı şeker
2 yumurta
1 çorba kaşığı amonyak
alabildiği kadar un

Kreması İçin:
2 yemek kaşığı nişasta
2 yemek kaşığı un
2 su bardağı süt
5 yemek kaşığı şeker
1 paket kremşanti
1 çay bardağı kremşanti için süt
Hazırlanışı

Un ve amonyak dışındaki hamur malzemelerini karıştırıp ununu ve amonyağını ekleyip kulakmemesi kıvamında bir hamur yoğuruyoruz.
Sonra hamurlarımızı 3 parçaya bölüp her parçayı merdane ile açıyoruz. Sonra açtığımız hamuru 2 cm kalınlığında şeritler halinde keselim.Bu şeritleri sarmak için kalıplar var külah şeklinde amaaaaaaa ben A4 yazıcı kağıdından kendi kalıbımı kendim yaptım nasılmı.
Yazıcı kağıtları normal düz kağıtlardan bayağı kalın oluyor bunu dört parçaya böldüm ve külah yaptım.Hamurlarımıda bu külahların üzerine sardım.Sonra önceden ısıttığımız fırınımızda hamurları pişirdim.Ilınınca içindeki kağıtları çevirerek çıkartın çok çabuk çıkıyor zaten.Krema malzemelerini muhallebi kıvamına gelene kadar pişiriyoruz.
Kremamız iyice soğuyunca çırptığımız kremşantiyi ekleyerek tekrar çırpıyoruz.Bu kremayı külahların içine şırınga yardımı ile dolduruyoruz.Üzerini de istediğiniz gibi süsleyip servis yapıyorsunuz

Yorumlar

Yorum Yap

Boş Geçilmez
Boş Geçilmez
Gönderiliyor